Startsidan
Sök
Barnombudsmannen
Box 22106
104 22 Stockholm
Norr Mälarstrand 6
Tfn: 08-692 29 50
Fax: 08-654 62 77
info@barnombudsmannen.se

Hur kan man arbeta för barnets bästa?


Barnets bästa ska alltid sättas i främsta rummet vid alla åtgärder som rör barn. Det säger artikel 3 i FN:s konvention om barnets rättigheter. FN:s barnrättskommitté, som kontrollerar att vi lever upp till rättigheterna, rekommenderar alla länder som har ratificerat barnkonventionen att göra någon form av konsekvensanalyser för barn.

Det finns även en nationell strategi för hur barnkonventionen ska genomföras i landet (Prop. 1997/98:182). Den säger bland annat att konsekvenserna för barn ska analyseras vid statliga beslut som rör barn. Samma strategi ställer även krav på systematik i arbetet, att kommuner och landsting/regioner bör inrätta system för att kunna följa hur barnets bästa förverkligas i det kommunala arbetet.

Med hjälp av barnkonsekvensanalyser kan lokala och regionala beslutsfattare arbeta systematiskt för att förbättra barns och ungas levnadsvillkor. Genom ett systematiskt arbetssätt ökar möjligheterna att barnets bästa finns med i beslutsprocesser vilket i sin tur kan medverka till en ökad kvalitet i verksamheter som berör barn och unga.

Läs exempel på hur Vägverket har gjort konsekvensanalyser för barn
Ladda ner vårt faktablad

...fler frågor & svar om att använda barnkonventionen

Hur tar man reda på vad som är bäst för barnen i kommunal planering?
Hur kan man arbeta för barnets bästa?
Hur kan man genomföra barnkonventionen i en kommun eller ett landsting?
Hur kan man följa upp arbetet med barnkonventionen?
Hur följer barnombudsmannen arbetet med att genomföra barnkonventionen i Sverige?



Följ oss på:

Uppdaterad: 2008-11-05